خداوند براي هر دردي درمان آن را آفريد . نجات بشريت با طب سنتي ايران . مردم ايران هزاران سال تنها با روشهاي درماني و پيشگيري طب سنتي خود حفظ سلامتي و درمان درد کردند . با عرض پوزش از شما عزيزان ، سايت هنوز در حال تکميل مطالب و محتويات علمي است و زبان لاتين سايت نيز در آينده نزديک آماده مي شود.
نمایش مطلب

 

فیبروم رحم

فیبروم رحم( Uterine fibroids ) رشد بیش از اندازه ی بافت رحم در زنان در سن بچه داری است. در این بیماری سلول های ماهیچه ای و دیگر بافت هایی که دیواره ی رحم را می سازند، غده های غیرسرطانی درون دیواره ی رحم و پیرامون آن می سازند. این بیماری می تواند باعث نازایی شود. خطر دچار شدن به این بیماری در زنانی که نسبت به قدشان افزایش وزن دارند، بالا و در زنانی که بچه دار شده اند، پایین است.

 

    عوامل پدیدآورنده

 هنوز چیزهای اندکی درباره ی عوامل پدیدآورنده ی فیبر رحمی می دانیم. دانشمندان به چند نظریه رسیده اند، اما هیچ کدام از آن ها توضیح کاملی برای این بیماری نیستند. به نظر می رسد فیبروز رحمی پی آمد عوامل زیادی است که بر هم اثر می گذارند. این عوامل ممکن است ژنتیکی، هورمونی، محیطی یا ترکیبی از همه ی این ها باشد. هنگامی که عالم یا عوامل پدیدآورندهِ فیبروز رحمی را دریافتیم، کوشش های ما برای درمان یا پیشگیری از این بیماری به سرعت پیش خواهد رفت.

 

 نشانه های فیبروم رحمی

 بسیاری از زنانی مبتلا به فیبروز رحمی، هیچ نشانه ای ندارند. نشانه های این بیماری ممکن است این گونه باشد:

      قاعدگی های سنگین و دردناک یا خونریزی بین دوره های ماهانه

      احساس پری در پایین شکم

      ادرار زیاد

      درد به هنگام نزدیکی جنسی

      درد در پایین کمر

      مشکلاتی در تولید مثل، مانند نازایی، سقط جنین یا زایمان پیش رس

 

 بیشتر زنان مبتلا به فیبروز رحمی نازا نیستند و می توانند بچه دار شوند. برخی زنان مبتلا به فیبروز رحمی ممکن است نتوانند به طور طبیعی باردار شوند. اما با پیشرفت های که در درمان ناباروری رخ داده است، ممکن است برخی از این زنان باردار شوند.

 

 درمان فیبروز رحمی

 زنانی که به فیبروز رحمی دچار هستند، اما نشانه های آن را نشان نمی دهند، ممکن است به درمان نیاز نداشته باشند.

 زنانی که درد یا دیگر نشانه های این بیماری را دارند ممکن است این درمان ها برای آن ها سودمند باشد:

 1. درمان دارویی

 داروها ممکن است باعث فروکش کردن نشانه های فیبروز رحمی شوند و حتی از رشد آن جلوگیری کنند یا آن را کند سازند. اما هنگامی که بیمار داروها را کنار می گذارد، بافت فیبری اغلب بار دیگر رشد می کنند.

 

 2. جراحی

 چند جراحی نیز برای فیبروم رحمی وجود دارد:

     برداشت بافت فیبری و گذاشتن بخش های سالم رحم که به آن میومکتومی می گویند.

      بریدن رگ های خون رسان به بافت فیبری باعث فروکش کردن رشد آن ها می شود.

     برداشت رحم(هیستروکتومی) که تنها راه اطمینان بخش برای درمان فیبروم رحمی است.        

بیماری ليوميوم كه بیشتر خانم‌ها، آن را با نام فيبروم می‌شناسند، شايع‌ترين تومور خوش‌خيم رحمي است که يك نفر از هر پنج زن را در سنين باروري مبتلا می‌کند. فيبروم، رایج‌ترين غده توپر لگني در زنان است و پزشکان به خاطر شیوع زیاد آن در میان زنان، آشنایی درست و دقیق با این بیماری را به تمام خانم‌ها (به ویژه خانم‌های 40 سال به بالا) توصیه می‌کنند.

 

فيبروم چيست؟

فيبروم‌، یک تومور توپر و كروي است که اندازه‌اش بسيار متغير است، به طوری که ممکن است از اندازه‌های ميكروسكوپي (كوچك‌تر از یک ارزن) تا اندازه‌های بسیار بزرگ (بزرگ‌تر از یک گريپ‌فروت) دیده ‌شود. این تومور معمولاً در حول‌وحوش ۴۰ سالگي، سروکله‌اش در رحمِ بعضی خانم‌ها پیدا می‌شود. فیبروم ممكن است رشدی سريع يا بسیار كند و تدريجي داشته باشد. این احتمال نیز وجود دارد که يك خانم در يك زمان واحد، همزمان چند فيبروم داشته باشد. این تومور‌های خوش‌خیم در بيشتر موارد، علامتي ندارند و هیچ نیازی هم به درمان ندارند، ولي بايد توسط پزشك كنترل شوند.

فيبروم كجاست؟

برای تعیین جایگاه فیبروم، ضرورت دارد که ابتدا با کلیتِ ساختاری رحم آشنا شوید. رحم از سه لايه متفاوت تشكيل شده است:

ـ لایه نازک داخلي 1

ـ بخش مياني يا لايه عضلاني 2

ـ لايه نازك خارجي 3

فيبروم در بیشتر موارد، در بخش عضلاني رحم به وجود مي‌آيد و البته در صورت رشد، ممکن است به نواحي ديگر رحم نيز گسترش پیدا ‌کند. در موارد نادری، رشد شدید و سریع فیبروم باعث می‌شود که این تومور به نواحی خارج از رحم نیز گسترش ‌يابد. برخي از انواع این تومورها، به سمت داخل حفره رحمي رشد مي‌كنند و برخي دیگر نیز که در دهانه رحم يا در لوله‌هاي رحمي قرار دارند، مشكلات خاص خودشان را به بار مي‌آورند. بي‌خطرترين نوع فيبروم از لحاظ جايگيري، فيبروم زيرصفاقي است.

 

نشانه‌هایش چیست؟

بيشتر فيبروم‌ها علامت یا نشانه خاصي ندارند و در صورت علامت‌دار بودن نیز، علایم باليني این تومورها، بر حسب اندازه و جايگاهشان، متفاوت است. مثلاً فیبرومي كه در پايين يا بالاي ساختمان رحم قرار گرفته باشد، معمولاً باعث می‌شود که بیمار با شكايت خونريزي مراجعه كند. اما گهگاه ممکن است علايم ديگري نظير درد و احساس سنگيني و فشار در پايين شكم نيز وجود داشته باشد.

اختلالات خونريزي اغلب به صورت افزايش مدت و میزان خونريزي، يا به صورت لكه‌بيني بين دو خونريزي ماهانه گزارش مي‌شود. به اين ترتيب، بیمار ممكن است قاعدگي‌هاي طولاني، شديد و دردناكی داشته باشد و شكل طبيعي عادت ماهانه‌اش را از دست بدهد. اما فيبروم‌هاي زيرصفاقي معمولاً هیچ خونريزي ايجاد نمي‌كنند و در صورتی که اندازه‌شان خیلی بزرگ شود، تنها منجر به احساس سنگيني و فشار در زير شكم مي‌شوند. این فیبروم‌ها می‌توانند در صورت فشار به اعضاي مجاور خود، منجر به تكرر ادرار يا يبوست شوند. این تومورها در برخي موارد باعث دردهاي مزمن لگني مي‌شوند و گاهی درد قاعدگي، برجسته‌ترين علامت اين تومورها است. فيبروم‌ها به ندرت ممکن است به نازايي منجر شوند.

فیبروم ارثي است؟

تحقیقات متعددی نشان داده است که ژنتيك هم نقش بسزايي در ابتلا به اين تومور دارد؛ به طوري كه اغلب اين بيماران، سابقه خانوادگي ابتلا به این بیماری را در پرونده پزشکی‌شان ذكر مي‌كنند. اما جز ژنتیک، عوامل دیگری نیز در شکل‌گیری و رشد فیبروم‌ها دخیلند.

فیبروم و هورمون‌

شواهدی در دست است که نشان می‌دهد ایجاد و رشد فیبروم‌ها، وابسته به يكي از هورمون‌هاي جنسي موسوم به استروژن است. این هورمون جنسی، از تخمدان ترشح مي‌شود و به دليل ترشح ماهانه‌اش در خانم‌ها، هر رحمي را كه حساس باشد، در معرض ایجاد یا رشد اين توده قرار می‌دهد. در خانم‌هایي كه مبتلا به بيماري تخمدان‌ِ پر از کیست (PCO) هستند يا هورمون جنسي مردانه‌شان (كه در زنان هم به مقدار كمي ترشح مي‌شود) به همراه استروژن، در تمام دوره ماهانه‌شان به طور يكنواختي بالا است، احتمال تشكيل اين توده‌هاي خوش‌خيم بيشتر است. همچنين در افرادی که رنگ پوستشان تيره است، فیبروم‌ها بيشتر ديده می‌شوند.

 

فيبروم و بارداري

اگر محل قرارگيري فیبروم مانع از انتقال تخمك و اسپرم شود، ممکن است مشكلاتي را در باروری به وجود آورد؛ مثلاً استقرار این تومور در دهانه رحم یا لوله‌هاي رحمي و همچنین استقرار نامناسب آن در حفره رحمی مي‌تواند منجر به سقط يا نازايي شود. از طرفي در دوران بارداري نیز به دليل افزايش هورمون استروژن، اندازه اين غده‌ها افزايش پيدا مي‌كند و این امر، مشكلاتي را براي زايمان (چه طبيعي، چه سزارين) ايجاد مي‌نماید.

 

فيبروم و يائسگي

همان‌طور كه گفته شد، رشد فيبروم وابسته به هورمون استروژن است. از آن‌جا که در سنين نزديك به يائسگي و پس از آن، سطح هورمون استروژن در بدن زنان كاهش پیدا مي‌کند، وقتي خانم‌ها پا به این سنین می‌گذارند، حجم فيبروم‌هایشان كوچك‌تر می‌‌شود و در پاره‌اي موارد نیز این توده‌ها به طور خودبه‌خودی از بين مي‌روند.

 

فيبروم و كم‌خوني

فيبروم‌ها در برخي موارد مي‌توانند خونريزي‌هاي شديدی ايجاد كنند كه زمینه را برای بروز کم‌خوني مهیا می‌کند. گاهي نيز به علت اين‌كه بيمار، دير به پزشك مراجعه می‌کند، خونريزي ناشي از فيبروم باعث كم‌خوني شده و فرد را دچار عوارض ثانويه حاصل از اين بيماري می‌کند؛ عوارضی از قبیل رنگ‌پريدگي زودرس، ضعف، بي‌حالي، بي‌خوابي، كم‌خوابي، عصبانيت، تحریك‌پذيري و تعريق بيش از حد. در موارد شديد، بیمار با كمترين فعاليتی دچار تپش قلب می‌شود و نفس كم مي‌آورد. در اين موارد، معمولاً پزشكان در حالی که به دنبال علت كم‌خوني می‌گردند، به طور اتفاقی متوجه حضور فيبروم در رحم بيمار مي‌شوند.

 

فیبروم در تور تشخيص پزشکان

فيبروم‌ها معمولاً با معاينات پزشكي تشخيص داده مي‌شوند و پزشكان معمولاً پس از معاينه کامل لگن، فيبروم را تشخيص مي‌دهند. در مواردي هم طي بررسي‌های پاراکلینیک (مثلاً از طریق سونوگرافي) این تومورها کشف می‌شوند. سونوگرافي به خوبي مي‌تواند این تومورها را نشان دهد. در برخي موارد نیز براي تشخيص دقيق محل و اندازه فيبروم از MRI كمك گرفته مي‌شود. هيستروسكوپي نیز روش ديگری برای تشخيص فيبروم است. در اين روش، وسيله‌اي از طريق دهانه رحم، وارد رحم می‌شود و از این طريق، فيبروم به تشخيص مي‌رسد.

 

کی مجبوریم جراحی کنیم؟

متخصصان زنان و زایمان بر این باورند که در صورت بروز موارد شش‌گانه زير، نياز به جراحي وجود خواهد داشت:

ـ خونريزي غير طبيعي و كم‌خوني ناشي از آن 1

ـ درد مزمن همراه با احساس فشار و درد آزاردهنده 2

ـ درد ناگهاني ناشي از پيچ خوردن فيبروم 3

ـ وجود علایم ادراري، مانند آسيب يا گشاد شدن مجاري ادراري (ناشی از فيبروم4

ـ بزرگي بيش از حد رحم، به همراه علایم فشاري بر ساختمان‌هاي مجاور، همراه با احساس ناراحتي 5

ـ بزرگي سريع رحم طي سال‌هاي پيش از يائسگي يا هرگونه افزايش اندازه رحم در دوران پس از يائسگي 6

پيشگيري از فیبروم

توصيه مى‌شود زنانی که احتمال ابتلایشان به این بیماری بیشتر است، هر 6 ماه يك‌بار برای چک‌آپ به پزشك متخصص مراجعه كنند. آن‌ها همچنين می‌توانند با انجام سونوگرافى‌هاى مداوم، تحت كنترل باشند. پيشگيرى از اين لحاظ اهميت دارد كه تومورهای فیبرومی در نيم درصد موارد ممکن است بدخيم شوند و از طرف دیگر، خانم‌هایی كه سابقه فيبروم داشته‌اند نيز لازم است تحت نظر باشند، چراکه در 10 درصد موارد، احتمال عود فيبروم وجود دارد.

 

فيبروم و بدخيمي

درصد بسيار كمي از فيبروم‌ها بدخيم هستند يا این‌که ممکن است در آینده به یک تومور بدخيم تبدیل شوند. نوع بدخيم اين تومور، ليوميوم ساركوما است. در اين‌كه فيبروم‌ها بعداً بدخيم می‌شوند يا اين‌كه بعضی فیبروم‌ها از ابتدا بدخیم هستند، هنوز بين پزشكان اختلاف نظر وجود دارد. اما بيشتر محققان بر اين باورند كه ليوميوم ساركوما از ابتدا يك تومور جداگانه است که خاصیت بدخیمی دارد. ليوميوم ساركوما به بافت‌ها و اعضای مجاور رحم حمله‌ور و از راه جريان خون و لنف، در تمام نقاط بدن منتشر مي‌شود. اين تومور بدخیم معمولاً به استخوان‌ها، ريه‌ها و كبد نيز دست‌اندازی می‌کند.متخصصان زنان و زایمان بر این باورند که اساساً خونريزي‌هاي دوران يائسگي را نبايد ساده تلقي کرد. آن‌ها می‌گویند علایم زير ممكن است با شروع سرطان رحم همراه باشند:

خونريزي و ترشح غير عادي، به‌خصوص بعد از سن يائسگي بروز اختلال يا درد هنگام ادرار كردن مقاربت دردناك درد در ناحيه لگن

البته این نکته را هم نباید از قلم انداخت که اگرچه علایم فوق‌الذکر ممكن است مربوط به سرطان رحم باشد، ولي اغلب اوقات این علایم هیچ ارتباطي با سرطان ندارد. با وجود این، توصیه می‌شود که اگر خانمی دچار يكي از علایم فوق شد، ‌هرچه ‌زودتر به پزشك مراجعه كند تا پزشك با انجام معاينه و آزمايش‌های لازم، مشکل او را تشخیص داده و برای درمان اقدام کند


نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
آدرس سایت :
Captcha
کد تصویر بالا (حساس به بزرگی و کوچکی) : 


logo-samandehi

شيخ الرئيس نواسه علي سينا، ‌معروف به ابن سينا . به قولي در ماه صفر سال 370 هجري قمري(مطا بق 980 ميلادي ) از پدر بلخي ايي بنام عبدالله و مادر بخارايي بنام ستاره در قريه خورميثن(قريه اي ميان بلخ و بخارا)طفلي چشم به جهان گشود .كه نامش را حسين گذاشتند .

چهار شنبه ٢ خرداد ١٣٩٧
بـازدیـد امــروز :
کـل بازديد ها :
٧١٨   نفر 
٧٣٧٢٥٥٧   نفر 
دیسک کمر  زالو درمانی  درمان نخاع  درمان نازایی  اصلاح مزاج  گیاه درمانی  بیمارستان امام علی بجنورد  شکایت  شفا  ارتوپد  نجات از جراحي  ديسک کمر  درد عصب ترجمينال  درد عصب سه قلو   30 سال درد  نجات ازقطع دست  شاگرد خدا  rescue the of trigeminal neuralgia  درمان سرطان  Blood cancer(Leukemia )treatment   سرطان خون  حجامت  Infertility Treatment  زالو درماني در بيمارستان   leech therapy  نجات يک دانش آموز از جراحي  طب سنتي ايران  درمان ايراني  Iranian Traditional Medicine  درمان ايدز بازالو درماني   treated AIDS  AIDS treated with leeches  درمان ايدز با بزاق زالو  آنتي بيوتيک در بزاق زالو  حمام ايراني  Iranian bath   زالو درماني ايراني  iranian leech therapy  زالو درماني مزاجي  iranian temper reform  اصلاح طبع  مصلح   منضج  اخلاط چهارگانه  صفرا   سودا  بلغم  دموي   مسهل  زالودرماني  ديگ مس  نان سنگک  روغن حيواني  عسل   دکتر حاج طالب  حاج طالب  موسيقي سنتي  معماري ايراني  طب ابراني   طب اسلامي   بوعلي سينا  سازمان بهداشت جهاني WHO  جرم شفا  Healing crime  شفايافتگان طب سنتي ايران  حفظ سلامتي  مکتب درماني طب سنتي  طب غربي  شرکت سينا توس   آموزشگاه گياهان داروئي حاج طالب    لال - زالو درماني  لال - زالو درماني - طب سنتي ايران  دکتر حاج طالبي  دکتر حسن حاج طالبي   سرطان تيروئيد  زالو درماني   فلج مغزي   آيت الله خامنه اي   مقام عظمي ولايت   استفتاء  افراد غير پزشک  دخالت درامور پزشکي   طب سنتي  احاديث و روايات   خدمات طب سنتي  پروانه خدمات طب سنتي  سوريازيس  پوست   اگزما  سرطان   کيست چرکي   دمل چرکي   آلوپسي آرآتا   ميوم رحم   rescue operation  سونوگرافي   myoma   uterine myoma   زخم پاي ديابتي   diabetic foot ulcers   درد عصب‌ سه‌ قلو   (نورالژي‌ تري‌ ژمينال‌)   trigeminal neuralgia  Hiccup   سکسه   شکستن آلت تناسلي  کپسول امپرازول  ريفلاکس  التهاب روده   التهاب معده   omeprazole capsules  Gastritis  Inflammatory intestinal  Colitis  Knee pain  درد زانو   زانو درد   درمان لک صورت  لک صورت  freckle  Treatment of freckle  freckle  carbamazepine tablets  کاربامازپين   carbamazepine tablets  hepatitis B treatment   hepatitis B  هپاتيت ب  hepatitis B treatment   hepatitis B treatment   hepatitis B treatment   hepatitis B treatment   زخم  زخم ديابتي   زخم مقاوم به درمان  Salvage surgery and death.  Ulcer  Vasculitis  Diabetic Foot Ulcers  طاسي  آلوپسي   Alopecia Treatment Arata  آلرژي تنفسي  مجتمع پزشکي طب سنتي حاج طالب  تهران  مشهد  واکسن آلرژي  Treatment allergic to 21 years breathing  ovarian cysts  کيست تخمدان   مجتمع پزشکي طب سنتي و مدرن دکتر حاج طالبي  Varicocele  واريکوسل  نازائي   فرزند طب سنتي  diabetic foot   قطع پاي ديابتي  مجتمع آموزشي درماني طب سنتي حاج طالب  foot is interrupted  زمان حجامت  بهترين زمان حجامت  blepharitis   بلفاريت  التهاب ابه پلکهاي چشمها  التهاب لبه پلک  طب موثر  blepharitis   blepharitis   blepharitis   مرکز غير قانوني طب سنتي   تعزيرات حکومتي   امين حميدي  شهسواري  روحاني معمم   فک پلمپ   شفايافتگان  درمان نازائي  عفونت مجراي اشکي  آهنربا در معده  هماتوم بعد از عمل   جوش صورت   هرپس چشمي  Abscesses treated by leech therapy  آکنه چرکي  فلج بلز   فلج عصب صورتي  Tumoral ulcer on the lip treated by leech therapy  Leukemia  Blood cancer  کودک سه ساله   معجزه  ديسکوپاتي  Treatment of Kidney Stones   سنگ کليه  درمان اگزوفتالمي  بيرون زدگي چشمها  نجات از قطع دست با زالو درماني  Saved from amputation with leech therapy  پونس خورده   نجات از جراحي شکم  آسم   درمان آسم  پسوريازيس  نجات از جراحي گوش  اوديو متري (نوارگوش )  آب آوردن گوش  شيپور استاش  درد شديد پا   Convulsion-Seizure  تشنج (بيماري صرع )  Malignancy) - Malignant mole  درمان مول بدخيم رحم   با روشهاي طب سنتي ايران  درمان بيماري زونا  Zona Disease   Herpes zoster  Meniere's disease  درمان بيماري مينيربا اصلاح مزاج و زالو درماني   periodontitis  درمان التهاب لثه با زالو درماني  arthritis rheumatoid  درمان روماتیسم مفصلی   Asthma  درمان بيماري آسم   Sinusitis disease  درمان سينوزت   درمان لاغري و چاقي تنها با بادکش  Multiple Sclerosis  شفايافتگان بيماري ام اس  Coronary artery disease  بیماری انسداد عروق کرونر   درمان سرطان با آب انگور  درمان زخم مقاوم به درمان  alopecia  treatment of abscesses on the scalp  Artery disease, heart  بيماري‌ سرخرگ‌هاي‌ قلب   بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ” MS “  دکتر محمود خدادوست  بسته آموزشی طب سنتی  فشار خون را جدی بگیریم   شعار امسال هفته سلامت  زباله‌های عفونی  نظام پزشکی  آموزشگاه گياهان داروئ   حاج طالب طبيب   استاندارهاي فني حرفه اي  امتحان پايان دوره  بيماران صعب العلاج  بيماران لاعلاج  نسخ بيماران صعب العلاج  دکتر سيد احمد ثاقبي  يوهان ابله  مصاحبه دکتر حاج طالبي با دکتر شيخ السلام  نفر اول اهداي خون  «حجامت قصري زيبا در كويري برهوت»  شماره 62 نشريه سازمان نظام پزشكي   حجامت اطفال  تاريخچه زالودرماني  زالودرماني ايراني   زالودرماني غربي   زالودرماني مدرن  آنچه از زالو درماني نمي دانيم   خدايا براي کشتن زالو ها مارا ببخش   خارش محل گزش زالو طبيعي است   خارش  زالو و زيبايي پوست  سي سال بي دردي  درد کمر  تصاوير زالودرماني  يکصد گياه  گياه درماني مدرن مردوداست  گياه درماني مدرن  استوخدوس  Lavander  Thymus vulgaris   گياه آويشن   ترنجبين   Alhagi camelorum   جو   Hordeum vulgar  ختمي   Althea officinalis  بهارنارنج  Citrus aurantium   گشنيز   coriandrum sativum  Terminalia chebula   هليله   Mentha pulegium   پونه   Cuminum , Cyminum   ((زيره سبز))  خارشتر – علف ترنجبينHedysarum Alhagi- Alhagi pseudalhagi   گزنه = انجرهUrtica - dioica   ليمو ترشCitrus limon  زعفران Crocus satirus  كتانLinum usitatissimum  انجيرFicus . Carica   انارPunica granatuml  صبر زرد Aloe vera  سير Garlic  Allium sativum  سياهدانه nigela-sativa   دارچين Cinnamonum verum   جرم شفا Healing crime   به کدامین گناه  دفاعيات دکتر حاج طالبي از طب سنتي  جوابيه مصاحبه دکتر لنکراني  دکتر ثاقبي  رئيس سابق دانشگاه علوم پزشکي مشهد دکتر ملکي  طب مدرن  قصه پرغصه   جانباز دفاع مقدس  30 بار جراحي بي نتيجه  پيرمردي که به خاطر ابتلا به بيماري برگر انگشتان پايش قطع شد  نوجواني که با يک زانو درد معمولي خانه نشين شد   قصه هاي پرغصه  طب ايراني :( طب سنتي ايران)  راز بيش از 2000 سال حفظ سلامتي و درمان دردهاي ايرانيان  در مان ايراني  پزشك ايراني   اصلاح مزاج و طبع  تغذيه ايراني   گياه درماني ايراني :   (حفظ الصحه )  علم پيشگيري در درمان ايراني   آفرينش ، طبيعت ، گياه   روشهاي درماني طب سنتي  تاثير غذا در پوست و زيبائي در طب سنتي  دومين سمينار باز آموزي طب سنتي ايران   دانشگاه علوم پزشکي خراسان شمالي  رفتار درماني در طب سنتي ايران  بادکش   cupping  فصد  طب سوزني   diabetic foot   درمان کيست تخمدان  ( نجات از جراحي)  پزشکي موثر   معجزه درمان آلوپسي اراتا  درمان و اصلاح آنزيمهاي کبدي   آنزيمهاي کبدي   بيماري کبدي  کبد چرب  امتحان ترم سوم و چهارم   آموزشگاه حاج طالب  بيماري وجع مفاصل  بحران در بیماری ها   یبوست در طب سنتی  زکام و نزله  صداع   سردرد  اسباب احتباس طمث  خناق  بيماري دوار  بحوحه الصوت (خشونت صدا)  بيماري سدر  درمان قطعي انسداد عروق کرونر قلب با تائيد آنژيو گرافي  استنت گذاري   جراحي قلب باز   hepatitis B treatment   پذیرش دانشجوی طب سنتی  cirrhosis  سيروز کبدي  فیبروم رحم( Uterine fibroids )  myoma   گواهينامه بين المللي  نمونه گواهينامه بين المللي آموزشگاه گياهان داروئي حاج طالب طبيب  myoma   درمان هپاتيت B  مجتمع پزشکي حاج طالب  اولين همايش اصلاح سبک زندگي در عرصه تغذيه در مرکز استان خراسان شمالي   اصلاح سبک زندگي   همایش اصلاح سبک زندگی در عرصه تغذیه  دکتر حاج طالبی   طب سنتی ایران   انجمن علمی گیاهان داروئی ایران   دکتر رضایی   fds  آخرین وضعیت سرطان در کشور  درمان وریکوسل  وریکوسل  طب سنتی   fatty liver  چند باور غلط   در مورد مصرف شامپو و صابونها  غذای ناسالم   ۷۱ درصد داروها در سوئیس  کشت گیاهان دارویی در ایران  "آنفلوآنزا B"  آنفلونزای A  Thrombocytopenia  ترمبوسایتوپنی  کاهش پلاکت خون  سوسیس، کالباس و نوشابه   گوشی های موبایل  آلوده تر از توالت!  زردچوبه  خاطرات ترسناک   پاکسازی حافظه   در جهان سرطان   هر سال 14 میلیون مورد جدید در جهان سرطان  دکتر خدا دوست   معاون طب سنتی وزیر بهداشت  گزارشی از تقلبات تکان دهنده در مکمل ها و داروهای گیاهی اروپا  نجات از قطع دست  کیست تخمدان   Treatment of diabetic foot ulcers  زخم پای دیابتی  شیادان طب سنتی   گرگان   غیر قانونی   مدعیان طب سنتی   شیمی درمانی   رساله ذهبیه   استاد عبادیانی   امام رضا , ع ,   دکتر سید احمد ثاقبی   دانشکده طب سنتی   جو   جو   آموزش طب سنتی   دیسکوپاتی  قهرمان کاراته   Effective therapy plant  گیاه درمانی موثر  گیاه درمانی مدرن   گیاه درمانی مزاجی   hepatitis B treatment   درمان سينوزت   Malignancy) - Malignant mole  Zona Disease   hepatitis B treatment   درمان سينوزت   Zona Disease   freckle  leeches therapy  blepharitis   طب موثر ایران   لوپوس   فشار خون   دیابت   پرستار   گزارش موردی   کیس ریپورت   دکتر حان طالبی   Asian Journal of Clinical Case Reports for Traditional and Alternative Medicine  طب مکمل   بهارنارنج  Thymus vulgaris   مدیرکل طب سنتی   موسسه حجامت ایران   دانشکده ارمنستان   کنگره طب سنتی و سرطان   ALL  خرم آباد   زالودرمانی ایرانی   زالودرمانی موثر  کنگره سرطان و طب سنتی   گزنه = انجرهUrtica - dioica   اولین کنگره بین المللی زخم و ترمیم بافت   کارگاه مقاله نویسی گزارش موردی  ژرنال آسیائی گزارش موردی طب سنتی و مکمل   زعفران Crocus satirus  سایت جعلی   Diabetic Foot Ulcer  Diabetic Foot Ulcer  نمایشگاه پژوهش   استاندارخراسان شمالی   دپارتمان حاج طالب   طب سنتی نوین ایران   Modern Iranian Traditional Medicine  داروهای تقلبی   طب اسلامی   آیت الله تبریزیان   خبرگزاری فارس   هتک حرمت پزشکان زحمتکش ایران چرا ؟  تهیه کننده و کارگردان  زالوین کلات   موسسه فرهنگی آرمان مدیا   رامبد جوان   مهران مدیری   در حاشیه   جراحی رایگان پزشکان ایران در مناطق محروم   مجله علمی آسیائی گزارش موردی طب سنتی و مکمل   درمان سرطان خون با روش طب سنتی   حزیران  این سینا   رازی   جرجانی   زرتشت  اتاق احیا   آیت الله مکارم شیرازی   دکتر اصفهانی   دکتر محمد مهدی اصفهانی   پروانه طبابت   دکتر حسن حاج طالبی   مراجع ذی صلاح  روحانیت   hepatitis B treatment   Zona Disease   hepatitis B treatment   درمان سينوزت   انجمن زالودرمانی انگلیس   BRITISH ASSOCIATION OF HIRUDOTHERAPY  دکتر کنستانتین سوخوف   رئیس سازمان جهانی زالودرمانی  تقویم حجامت دروغ است  تقویم حجامت