خداوند براي هر دردي درمان آن را آفريد . نجات بشريت با طب سنتي ايران . مردم ايران هزاران سال تنها با روشهاي درماني و پيشگيري طب سنتي خود حفظ سلامتي و درمان درد کردند . با عرض پوزش از شما عزيزان ، سايت هنوز در حال تکميل مطالب و محتويات علمي است و زبان لاتين سايت نيز در آينده نزديک آماده مي شود.
نمایش مطلب
 در تاریخ : یک شنبه ١١ اسفند ١٣٩٢   تعداد بازدید : 581  بار

 

خناق

به طور کلی دشواری دم زدن و هر نوع خفگی را خناق با اختناق گویند. ابن سینا و کرمانی آن را امتناع نفس از ورود به قلب و ریه تعریف کرده‏اند. برخی مثل ارزانی هر نوع نقصان و مشکل در تنفس یا بلع را خناق دانسته‏اند که علت آن می‏تواند در مری باشد و بر حنجره فشار بیاورد یا در حنجره باشد و بر مری فشار آورد. صاحب هدایه المتعلمین هر نوع آماس و ورم در عضلات حلق را خناق نامیده و آن را به دو نوع تقسیم کرده است که یکی درگیری عضلات خارجی حلق است که اگر دهان را بگشایند مشخص می‏شود و یکی درگیری عضلات داخلی حلق در محل حنجره است که از بیرون مشخص نمی‏شود. اهوازی آن را ورم گرم عضلات حنجره می‏داند و نوعی که عضلات خارجی را گرفتار کند، خناق مطلق و نوعی که عضلات داخلی را گرفتار کند، خناق کلبی نامیده است.

ابن سینا خناق را به چهار نوع تقسیم کرده است که یک نوع ورم عضلات خارج حنجره مایل به قدام و پایین است به گونه‏ای که سرخی آن از قدام گردن و سینه مشهود باشد، نوع دیگر ورم عضلات خارج از حنجره و مایل به سمت عقب و مری است که ورم و سرخی آن از درون دهان دیده می‏شود که این نوع ممکن است ستون مهره‏ها و نخاع را هم درگیر کند. دیگری ورم قسمت داخلی مری است که در اثر فشار جانبی بر نای باعث خناق شود که این نوع برای حس ملموس نیست و نوع آخر که در عضلات داخلی و غشای داخلی حنجره است که ابن سینا آن را بدترین نوع می‏داند. وی معتقد است یک، دو یا سه نوع از این اورام می‏تواند با هم نیز اتفاق بیفتد

برخی اطبا مانند اعظم خان و ارزانی خناق را برحسب موضع درگیری به چهار نوع مطلق، کلبی، ذبحه و خانقه تقسیم کرده‏اند که ورم لوزتین و عضله‏های خارجی حلق که متصل به زبان و دهان هستند را مطلق گویند و خناق کلبی را به دو نوع، یکی ورم عضلات داخلی حلق و دیگری انسداد ناشی از جابه‏جایی مهره‏های گردن به سمت جلو اطلاق کرده‏اند و علت این نامگذاری را باز ماندن دهان بیمار و آویخته بودن زبان او مانند سگ عنوان کرده‏اند، البته برخی نیز شیوع زیاد این بیماری در سگ‏ها را علت این نامگذاری دانسته‏اند و پس از مدتی هر نوع خناق ردی و کشنده را به این نام می‏خواندند و نوعی را که عضله‏های دو طرف حلقوم و دهانه و درون مری را متورم کند، ذبحه و نوعی را که از هیچ یک از این علل نباشد، خانقه نامیده‏اند. البته برخی اطبا آن قسم از ورم کلبی که ناشی از ورم عضلات داخلی است، ذبحه نامیده‏اند

اعتقاد اطبا بر آن بود که اکثراً خناق در مزاج‏های گرم، اطفال و در فصل بهار و تابستان و در سرزمین‏های شمالی اتفاق می‏افتد و گاهی در تب‏های مطبقه ایجاد شده و گاهی منذر به جدری است و اگر از نوع کلبی باشد از امراض هولناک است.

 

اسباب

اطبا در بیان اسباب بیماری به صورت کلی خوردن موادی مثل حندقوق، قیر و خربق و وجود امتلا و فضولات در اعضای مجاور حلق و ضعف در نیرویی که باعث انجام فعل این اعضا می‏شود مثل وقوع خشکی زیاد، سستی، حالت تشنج و اسپاسم و هر علت مشابه و آسیب به اعصاب و جابه‏جایی در مهره‏ها را از علل این بیماری دانسته و در توضیح انواع ورمی به اسباب کلی اورام اشاره نموده‏اند. ابن سینا اخلاط ایجاد کننده این ورم را از خون، صفرا، بلغم و به ندرت سودا می‏داند و معتقد است که نوع بلغمی ایمن‏تر بوده و درمان آسان‏تری دارد و به دو نوع تقسیم می‏شود یکی بلغم غلیظ که عضلات فوقانی حنجره و دیگری بلغم رقیق که عضلات تحتانی حنجره را درگیر می‏کند، اعظم خان نوع دموی را شایع‏ترین نوع دانسته و معتقد است بلغم بیشتر به دلیل ایجاد حالت سستی در عضلات باعث روی هم خوابیدن آنها و تنگی مجرا می‏شود.

در تعریف ذبحه نظرات مختلفی از سوی اطبا ارایه شده است. کرمانی و ارزانی ذبحه را ورم گرم عضلات جانبی حلقوم و عضله دهانه مری که در بلع نقش دارند، می‏دانند، اما جرجانی آن را ورم لوزه‏ها از گوش تا گوش در جلوی حلق معرفی کرده که به صورت حلقه‏ای سرخ رنگ تظاهر می‏کند، که نشانه انتقال ماده بیماری به خارج است و علامت خوبی در نظر گرفته می‏شود. برخی از حکما ذبحه را ورم عضلات مری و خناق را ورم عضلات حنجره گفته‏اند، برخی دیگر ذبحه را به هر ورم داخلی حنجره و یا مری و خناق را به ورم عضلات این دو از خارج می‏گویند و برخی نیز بین این دو تفاوتی قائل نبودند. زهراوی ورم حاصل از ریزش ماده از سر به حلق و حنجره را که باعث ایجاد خفگی می‏شود و می‏تواند عضلات داخلی یا خارجی یا هردو را درگیر کند، ذبحه نامیده و آن را بر اساس محل درگیری به سه نوع تقسیم نموده است.

ابن سینا معتقد است خناق و بیماری‏های مشابه آن در بهاری که طبع زمستان دارد، شیوع بیشتری دارد.

 

علایم

علایم کلی انواع خناق عبارتند از: دشواری تنفس، باز بودن دهان، گاهی بیرون افتادن زبان، بیرون زدن چشم‏ها، عدم توانایی بلع، تغییر کردن صدا مثل افراد دچار زکام، احساس قی کردن.

در نوع کلبی علاوه بر باز بودن دهان و بیرون بودن زبان فرد قادر به بلعیدن نبوده و چه بسا اگر تلاش کند چیزی را ببلعد از راه بینی خارج شود. البته برخی مثل کرمانی معتقد بودند که باز ماندن دهان در نوعی از خناق کلبی روی می‏دهد که ناشی از ورم باشد و در نوع ناشی از جابه‏جایی مهره بیمار به دلیل درگیری عضلات قادر به باز کردن دهان نخواهد بود، وی همچنین خروج غذا از بینی را از علایم ذبحه می‏دانند.

اگر ورم از خون باشد تب، سوزش، درد و سایر علایم غلبه دم وجود دارد. همچنین سرخی روی، برجستگی عروق سر و نواحی حلق و مزه دهان شیرین از علایم آن است و درد در این نوع، کششی است.

در صفراوی، التهاب و سوزن سوزن شدن و زردی زبان و تلخی دهان وجود دارد. اما شدت احساس خفگی در آن به شدت نوع دموی نیست زیرا معمولا ماده آن کمتر است. در این نوع درد بیشتر از نوع سوزشی است.

در نوع بلغمی تهبج روی و چشم‏ها، سفیدی رو و کثرت آب دهان و کمی درد و شدت تنگی به دلیل بزرگی ورم و طعم شوری در دهان وجود دارد (کرمانی، همانجا) و احتمال بیرون بودن دهان در این نوع بیشتر است.

علامت نوع سوداوی سختی و صلابت ورم است همراه با طعم گسی یا ترشی و دهان خشک و تیرگی رنگ. در این نوع احساس تمدد و کشیدگی در محل ورم از سایر انواع بیشتر است و معمولا به آهستگی و به دنبال اورام گرم ایجاد می‏شود.

اگر ورمی از ترکیب این اخلاط ایجاد شود، علایم آن نیز ترکیبی از علامت‏ها خواهد بود.

 

تشخیص

اعظم خان برای تشخیص خناق وجود شکایت از درد، سختی بلع و دشواری تنفس و تواتر و اختلاف در نبض در ابتدای بیماری که منجر به صغر و متفاوت شدن آن می‏شود را لازم دانسته و معتقد بود که اگر همراه با اینها کلام و بلع قطع شود و چیزی که بیمار می‏بلعد از بینی خارج شود و حلقه سرخ بر گردنش ظاهر شود، بیماری ذبحه و اگر دهانش گشاده و زبان بیرون افتاده و اضطراب شدید در تنفس و عدم توانایی حرکت دادن گردن به سمتی یا آثار جابه‏جایی مهره‏ای مشهود باشد، بیماری خناق کلبی است.

در تشخیص اورام حلق با مشاهده و لمس در صورت ادراک کشیدگی و برجستگی در اعضای مری و حنجره و وجود عامل محرک استفراغ در فرد، خناق وررمی مطرح می‏شد که اگر هم‏زمان بلع ممکن بود و تنفس سخت، محل ورم را در حنجره می‏دانستند و اگر بالعکس بود تشخیص ورم مری را مطرح می‏کردند اما به این نکته توجه داشتند که گاهی ورم حنجره به حدی زیاد می‏شود که منع بلع می‏کند و گاهی ورم مری به حدی می‏شود که منع تنفس می‏کند.

همچنین اعتقاد بر این بود که اگر ورم در خود نای ایجاد شود، هرگز دردناک نخواهد بود و اگر این ورم در سمت قدام باشد با لمس کردن مشخص می‏شود و اگر خلفی باشد با اختلال در پایین رفتن غذا از مری خود را نشان می‏دهد

 

پیش آگهی

اطبا معتقد بودند سه حالت ممکن است برای این نوع ورم ایجاد شود: یا فرد را می کشد یا ماده آن به جای دیگری انتقال می‏یابد و یا ورم جمع شده و چرکی می‏شود. ماده خناق ممکن است به سمت پایین و ریه انتقال یافته ایجاد ذات الریه کند و یا به سمت بالا یعنی اعصاب رود و منجر به تشنج شود و گاهی به قلب می‏رود و باعث مرگ ناگهانی می‏شود و ممکن است به معده بریزد و بیماری ذرب ایجاد کند و این نوع از سایر موارد درمان‏پذیرتر است. مرگ در بیمار دچار خناق حتما با تشنج همراه خواهد بود زمانی که راحتی ایجاد نشده و نبض بیمار موجی و سرفه ایجاد شود، نشانه انتقال به ریه و اگر نبض صغیر و متفاوت شده و خفقان و غشی ایجاد شود، نشانه ریزش ماده به قلب و زمانی که درد معده و حالت تهوع پیش آید، نشانه انتقال به معده است.

از دیدگاه حکما ورمی که درون حنجره باشد اما نه از خارج و نه از داخل دیده نشود، بسیار خطرناک است اما اگر از درون دهان دیده نشود و از خارج مشهود باشد، بهتر است و ورمی که در قسمت‏های تحتانی مری باشد، هرچند از درون دهان و از خارج نیز دیده نمی‏شود، نفس را به جز در هنگام بلع تنگ نمی‏کند و خطرناک نیست.

زمانی که بیمار کف بر دهان می‏آورد اکثرا از او قطع امید می‏کردند اما زمانی که با وجود کف اشتهای طعام وجود داشت به بهبود او امیدوار بودند.

اطبا کوتاه شدن تنفس در فردی که از بیماری ذبحه تنفسش عظیم و طولانی شده، نشانه خوبی است، زیرا طولانی بودن تنفس ناشی از تنگ بودن مجاری است. بقراط ظاهر شدن ورم حلق از خارج در کسی که دچار ذبحه است را علامت خوبی دانسته است.

سایر علایم بهبودی عبارت بود از بازگشت قوت، آسان شدن تنفس، سبک شدن بدن، معتدل شدن خواب، بازگشت مقدار ادرار و مدفوع به مقدار معمول و توانایی در بلع آب و غذا.

منبع : سايت مرجع طب سنتي


نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
آدرس سایت :
Captcha
کد تصویر بالا (حساس به بزرگی و کوچکی) : 


logo-samandehi

شيخ الرئيس نواسه علي سينا، ‌معروف به ابن سينا . به قولي در ماه صفر سال 370 هجري قمري(مطا بق 980 ميلادي ) از پدر بلخي ايي بنام عبدالله و مادر بخارايي بنام ستاره در قريه خورميثن(قريه اي ميان بلخ و بخارا)طفلي چشم به جهان گشود .كه نامش را حسين گذاشتند .

سه شنبه ١ خرداد ١٣٩٧
بـازدیـد امــروز :
کـل بازديد ها :
٣٠٦٧   نفر 
٧٣٧١٣٢٥   نفر 
دیسک کمر  زالو درمانی  درمان نخاع  درمان نازایی  اصلاح مزاج  گیاه درمانی  بیمارستان امام علی بجنورد  شکایت  شفا  ارتوپد  نجات از جراحي  ديسک کمر  درد عصب ترجمينال  درد عصب سه قلو   30 سال درد  نجات ازقطع دست  شاگرد خدا  rescue the of trigeminal neuralgia  درمان سرطان  Blood cancer(Leukemia )treatment   سرطان خون  حجامت  Infertility Treatment  زالو درماني در بيمارستان   leech therapy  نجات يک دانش آموز از جراحي  طب سنتي ايران  درمان ايراني  Iranian Traditional Medicine  درمان ايدز بازالو درماني   treated AIDS  AIDS treated with leeches  درمان ايدز با بزاق زالو  آنتي بيوتيک در بزاق زالو  حمام ايراني  Iranian bath   زالو درماني ايراني  iranian leech therapy  زالو درماني مزاجي  iranian temper reform  اصلاح طبع  مصلح   منضج  اخلاط چهارگانه  صفرا   سودا  بلغم  دموي   مسهل  زالودرماني  ديگ مس  نان سنگک  روغن حيواني  عسل   دکتر حاج طالب  حاج طالب  موسيقي سنتي  معماري ايراني  طب ابراني   طب اسلامي   بوعلي سينا  سازمان بهداشت جهاني WHO  جرم شفا  Healing crime  شفايافتگان طب سنتي ايران  حفظ سلامتي  مکتب درماني طب سنتي  طب غربي  شرکت سينا توس   آموزشگاه گياهان داروئي حاج طالب    لال - زالو درماني  لال - زالو درماني - طب سنتي ايران  دکتر حاج طالبي  دکتر حسن حاج طالبي   سرطان تيروئيد  زالو درماني   فلج مغزي   آيت الله خامنه اي   مقام عظمي ولايت   استفتاء  افراد غير پزشک  دخالت درامور پزشکي   طب سنتي  احاديث و روايات   خدمات طب سنتي  پروانه خدمات طب سنتي  سوريازيس  پوست   اگزما  سرطان   کيست چرکي   دمل چرکي   آلوپسي آرآتا   ميوم رحم   rescue operation  سونوگرافي   myoma   uterine myoma   زخم پاي ديابتي   diabetic foot ulcers   درد عصب‌ سه‌ قلو   (نورالژي‌ تري‌ ژمينال‌)   trigeminal neuralgia  Hiccup   سکسه   شکستن آلت تناسلي  کپسول امپرازول  ريفلاکس  التهاب روده   التهاب معده   omeprazole capsules  Gastritis  Inflammatory intestinal  Colitis  Knee pain  درد زانو   زانو درد   درمان لک صورت  لک صورت  freckle  Treatment of freckle  freckle  carbamazepine tablets  کاربامازپين   carbamazepine tablets  hepatitis B treatment   hepatitis B  هپاتيت ب  hepatitis B treatment   hepatitis B treatment   hepatitis B treatment   hepatitis B treatment   زخم  زخم ديابتي   زخم مقاوم به درمان  Salvage surgery and death.  Ulcer  Vasculitis  Diabetic Foot Ulcers  طاسي  آلوپسي   Alopecia Treatment Arata  آلرژي تنفسي  مجتمع پزشکي طب سنتي حاج طالب  تهران  مشهد  واکسن آلرژي  Treatment allergic to 21 years breathing  ovarian cysts  کيست تخمدان   مجتمع پزشکي طب سنتي و مدرن دکتر حاج طالبي  Varicocele  واريکوسل  نازائي   فرزند طب سنتي  diabetic foot   قطع پاي ديابتي  مجتمع آموزشي درماني طب سنتي حاج طالب  foot is interrupted  زمان حجامت  بهترين زمان حجامت  blepharitis   بلفاريت  التهاب ابه پلکهاي چشمها  التهاب لبه پلک  طب موثر  blepharitis   blepharitis   blepharitis   مرکز غير قانوني طب سنتي   تعزيرات حکومتي   امين حميدي  شهسواري  روحاني معمم   فک پلمپ   شفايافتگان  درمان نازائي  عفونت مجراي اشکي  آهنربا در معده  هماتوم بعد از عمل   جوش صورت   هرپس چشمي  Abscesses treated by leech therapy  آکنه چرکي  فلج بلز   فلج عصب صورتي  Tumoral ulcer on the lip treated by leech therapy  Leukemia  Blood cancer  کودک سه ساله   معجزه  ديسکوپاتي  Treatment of Kidney Stones   سنگ کليه  درمان اگزوفتالمي  بيرون زدگي چشمها  نجات از قطع دست با زالو درماني  Saved from amputation with leech therapy  پونس خورده   نجات از جراحي شکم  آسم   درمان آسم  پسوريازيس  نجات از جراحي گوش  اوديو متري (نوارگوش )  آب آوردن گوش  شيپور استاش  درد شديد پا   Convulsion-Seizure  تشنج (بيماري صرع )  Malignancy) - Malignant mole  درمان مول بدخيم رحم   با روشهاي طب سنتي ايران  درمان بيماري زونا  Zona Disease   Herpes zoster  Meniere's disease  درمان بيماري مينيربا اصلاح مزاج و زالو درماني   periodontitis  درمان التهاب لثه با زالو درماني  arthritis rheumatoid  درمان روماتیسم مفصلی   Asthma  درمان بيماري آسم   Sinusitis disease  درمان سينوزت   درمان لاغري و چاقي تنها با بادکش  Multiple Sclerosis  شفايافتگان بيماري ام اس  Coronary artery disease  بیماری انسداد عروق کرونر   درمان سرطان با آب انگور  درمان زخم مقاوم به درمان  alopecia  treatment of abscesses on the scalp  Artery disease, heart  بيماري‌ سرخرگ‌هاي‌ قلب   بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ” MS “  دکتر محمود خدادوست  بسته آموزشی طب سنتی  فشار خون را جدی بگیریم   شعار امسال هفته سلامت  زباله‌های عفونی  نظام پزشکی  آموزشگاه گياهان داروئ   حاج طالب طبيب   استاندارهاي فني حرفه اي  امتحان پايان دوره  بيماران صعب العلاج  بيماران لاعلاج  نسخ بيماران صعب العلاج  دکتر سيد احمد ثاقبي  يوهان ابله  مصاحبه دکتر حاج طالبي با دکتر شيخ السلام  نفر اول اهداي خون  «حجامت قصري زيبا در كويري برهوت»  شماره 62 نشريه سازمان نظام پزشكي   حجامت اطفال  تاريخچه زالودرماني  زالودرماني ايراني   زالودرماني غربي   زالودرماني مدرن  آنچه از زالو درماني نمي دانيم   خدايا براي کشتن زالو ها مارا ببخش   خارش محل گزش زالو طبيعي است   خارش  زالو و زيبايي پوست  سي سال بي دردي  درد کمر  تصاوير زالودرماني  يکصد گياه  گياه درماني مدرن مردوداست  گياه درماني مدرن  استوخدوس  Lavander  Thymus vulgaris   گياه آويشن   ترنجبين   Alhagi camelorum   جو   Hordeum vulgar  ختمي   Althea officinalis  بهارنارنج  Citrus aurantium   گشنيز   coriandrum sativum  Terminalia chebula   هليله   Mentha pulegium   پونه   Cuminum , Cyminum   ((زيره سبز))  خارشتر – علف ترنجبينHedysarum Alhagi- Alhagi pseudalhagi   گزنه = انجرهUrtica - dioica   ليمو ترشCitrus limon  زعفران Crocus satirus  كتانLinum usitatissimum  انجيرFicus . Carica   انارPunica granatuml  صبر زرد Aloe vera  سير Garlic  Allium sativum  سياهدانه nigela-sativa   دارچين Cinnamonum verum   جرم شفا Healing crime   به کدامین گناه  دفاعيات دکتر حاج طالبي از طب سنتي  جوابيه مصاحبه دکتر لنکراني  دکتر ثاقبي  رئيس سابق دانشگاه علوم پزشکي مشهد دکتر ملکي  طب مدرن  قصه پرغصه   جانباز دفاع مقدس  30 بار جراحي بي نتيجه  پيرمردي که به خاطر ابتلا به بيماري برگر انگشتان پايش قطع شد  نوجواني که با يک زانو درد معمولي خانه نشين شد   قصه هاي پرغصه  طب ايراني :( طب سنتي ايران)  راز بيش از 2000 سال حفظ سلامتي و درمان دردهاي ايرانيان  در مان ايراني  پزشك ايراني   اصلاح مزاج و طبع  تغذيه ايراني   گياه درماني ايراني :   (حفظ الصحه )  علم پيشگيري در درمان ايراني   آفرينش ، طبيعت ، گياه   روشهاي درماني طب سنتي  تاثير غذا در پوست و زيبائي در طب سنتي  دومين سمينار باز آموزي طب سنتي ايران   دانشگاه علوم پزشکي خراسان شمالي  رفتار درماني در طب سنتي ايران  بادکش   cupping  فصد  طب سوزني   diabetic foot   درمان کيست تخمدان  ( نجات از جراحي)  پزشکي موثر   معجزه درمان آلوپسي اراتا  درمان و اصلاح آنزيمهاي کبدي   آنزيمهاي کبدي   بيماري کبدي  کبد چرب  امتحان ترم سوم و چهارم   آموزشگاه حاج طالب  بيماري وجع مفاصل  بحران در بیماری ها   یبوست در طب سنتی  زکام و نزله  صداع   سردرد  اسباب احتباس طمث  خناق  بيماري دوار  بحوحه الصوت (خشونت صدا)  بيماري سدر  درمان قطعي انسداد عروق کرونر قلب با تائيد آنژيو گرافي  استنت گذاري   جراحي قلب باز   hepatitis B treatment   پذیرش دانشجوی طب سنتی  cirrhosis  سيروز کبدي  فیبروم رحم( Uterine fibroids )  myoma   گواهينامه بين المللي  نمونه گواهينامه بين المللي آموزشگاه گياهان داروئي حاج طالب طبيب  myoma   درمان هپاتيت B  مجتمع پزشکي حاج طالب  اولين همايش اصلاح سبک زندگي در عرصه تغذيه در مرکز استان خراسان شمالي   اصلاح سبک زندگي   همایش اصلاح سبک زندگی در عرصه تغذیه  دکتر حاج طالبی   طب سنتی ایران   انجمن علمی گیاهان داروئی ایران   دکتر رضایی   fds  آخرین وضعیت سرطان در کشور  درمان وریکوسل  وریکوسل  طب سنتی   fatty liver  چند باور غلط   در مورد مصرف شامپو و صابونها  غذای ناسالم   ۷۱ درصد داروها در سوئیس  کشت گیاهان دارویی در ایران  "آنفلوآنزا B"  آنفلونزای A  Thrombocytopenia  ترمبوسایتوپنی  کاهش پلاکت خون  سوسیس، کالباس و نوشابه   گوشی های موبایل  آلوده تر از توالت!  زردچوبه  خاطرات ترسناک   پاکسازی حافظه   در جهان سرطان   هر سال 14 میلیون مورد جدید در جهان سرطان  دکتر خدا دوست   معاون طب سنتی وزیر بهداشت  گزارشی از تقلبات تکان دهنده در مکمل ها و داروهای گیاهی اروپا  نجات از قطع دست  کیست تخمدان   Treatment of diabetic foot ulcers  زخم پای دیابتی  شیادان طب سنتی   گرگان   غیر قانونی   مدعیان طب سنتی   شیمی درمانی   رساله ذهبیه   استاد عبادیانی   امام رضا , ع ,   دکتر سید احمد ثاقبی   دانشکده طب سنتی   جو   جو   آموزش طب سنتی   دیسکوپاتی  قهرمان کاراته   Effective therapy plant  گیاه درمانی موثر  گیاه درمانی مدرن   گیاه درمانی مزاجی   hepatitis B treatment   درمان سينوزت   Malignancy) - Malignant mole  Zona Disease   hepatitis B treatment   درمان سينوزت   Zona Disease   freckle  leeches therapy  blepharitis   طب موثر ایران   لوپوس   فشار خون   دیابت   پرستار   گزارش موردی   کیس ریپورت   دکتر حان طالبی   Asian Journal of Clinical Case Reports for Traditional and Alternative Medicine  طب مکمل   بهارنارنج  Thymus vulgaris   مدیرکل طب سنتی   موسسه حجامت ایران   دانشکده ارمنستان   کنگره طب سنتی و سرطان   ALL  خرم آباد   زالودرمانی ایرانی   زالودرمانی موثر  کنگره سرطان و طب سنتی   گزنه = انجرهUrtica - dioica   اولین کنگره بین المللی زخم و ترمیم بافت   کارگاه مقاله نویسی گزارش موردی  ژرنال آسیائی گزارش موردی طب سنتی و مکمل   زعفران Crocus satirus  سایت جعلی   Diabetic Foot Ulcer  Diabetic Foot Ulcer  نمایشگاه پژوهش   استاندارخراسان شمالی   دپارتمان حاج طالب   طب سنتی نوین ایران   Modern Iranian Traditional Medicine  داروهای تقلبی   طب اسلامی   آیت الله تبریزیان   خبرگزاری فارس   هتک حرمت پزشکان زحمتکش ایران چرا ؟  تهیه کننده و کارگردان  زالوین کلات   موسسه فرهنگی آرمان مدیا   رامبد جوان   مهران مدیری   در حاشیه   جراحی رایگان پزشکان ایران در مناطق محروم   مجله علمی آسیائی گزارش موردی طب سنتی و مکمل   درمان سرطان خون با روش طب سنتی   حزیران  این سینا   رازی   جرجانی   زرتشت  اتاق احیا   آیت الله مکارم شیرازی   دکتر اصفهانی   دکتر محمد مهدی اصفهانی   پروانه طبابت   دکتر حسن حاج طالبی   مراجع ذی صلاح  روحانیت   hepatitis B treatment   Zona Disease   hepatitis B treatment   درمان سينوزت   انجمن زالودرمانی انگلیس   BRITISH ASSOCIATION OF HIRUDOTHERAPY  دکتر کنستانتین سوخوف   رئیس سازمان جهانی زالودرمانی  تقویم حجامت دروغ است  تقویم حجامت